Nová Scultura Disc 2017

SCULTURA DISC

Hoci Medzinárodná cyklistická federácia (UCI) po tohtoročnej klasike Paríž-Roubaix dočasne pozastavila používanie kotúčových bŕzd profesionálnymi jazdcami, MERIDA zostáva pevne presvedčená o budúcnosti účinkovania kotúčových bŕzd v cestných pretekoch a s nadšením predstavuje ešte pokročilejšiu verziu minuloročnej novinky SCULTURA – tentokrát vybavenú kotúčovými brzdami.

Zoznámte sa s celkom novou SCULTUROU DISC, ktorá kombinuje rovnako vysokú úroveň komfortu a zároveň vysokú tuhosť a efektívne jazdné vlastnosti, aké ponúka aj najnovšia generácia modelu SCULTURA s ráfkovými brzdami, ale teraz aj s benefitmi kotúčových bŕzd. Celková konštrukcia – vrátane vlastného riešenia odvádzania tepla – prináša SCULTURE DISC nielen súťažnú výhodu, ale zvyšuje aj výkonnosť kotúčových bŕzd na bicykli, ktorá sa dá jasne vnímať a aj odmerať.

URČENIE

Vo svete horskej cyklistiky sú ustálené už dlhú dobu, našli si cestu do cyklokrosu a vďaka ich nesporným výhodám smerujú kotúčové brzdy aj do cestnej cyklistiky. To, čo platí pre ostatné kategórie, platí aj pre cestu: kotúčové brzdy pridávajú bicyklu určitú hmotnostnú penalizáciu, ale v porovnaní s ráfkovými brzdami netreba podceňovať nasledujúce výhody:

 • konzistentná brzdná sila, nezávislá od počasia (najciteľnejšie za mokra)
 • ráfik ako štrukturálny prvok už nie je viac vystavovaný vplyvom opotrebovania
 • vylúčenie nebezpečenstva delaminácie karbónových ráfkov
 • vylúčenie nebezpečenstva vybuchnutia duše v dôsledku prehriatia (najmä latex)

Ak sa bližšie pozriete na typické používanie bŕzd priemernými neprofesionálnymi jazdcami, uvidíte, že jemne pribrzďujú zadné koleso, aby neprekročili určitú základnú rýchlosť a pred zákrutami ostro používajú prednú brzdu – v takejto situácii sa plne uplatní výkonnosť a účinnosť kotúčových bŕzd. Aj keď je medzi profesionálmi ešte stále veľká diskusia ohľadne dostatočne zrejmej praktickosti kotúčov pri pretekárskom nasadení, pre ambiciózneho hobby jazdca sú jasnou výhodou.

TÍMOVÉ POUŽITIE

Ako doplnenie modelov REACTO a SCULTURA sa do flotily tímu LAMPRE-MERIDA s okamžitou platnosťou pridala aj SCULTURA DISC. Viac priestoru pre pneumatiky zvyšuje jej potenciál komfortu na úroveň porovnateľnú s doteraz nasadzovaným modelom RIDE. Zo SCULTURY DISC sa tak stáva skvelá voľba pre preteky na rozbitých cestách a dlažobných kockách. Mierna váhová nevýhoda v porovnaní so SCULTUROU s ráfkovými brzdami zohráva v pretekoch s prevažne rovinatým profilom len nepodstatnú úlohu.

PRODUKT

Nová SCULTURA DISC bude dostupná v troch verziách rámov: dve karbónové úrovne a jedna z osvedčenej hliníkovej zliatiny Prolite66. Najvyššia úroveň CF4 váži len 900 gramov a bude používaná tímom LAMPRE-MERIDA. Verzia CF2 váži o niečo menej než 1000 gramov a za ňou nasleduje hliníková verzia LITE s hmotnosťou pod 1500 gramov. Agresívna geometria verzie CF4 je pri verziách CF2 a LITE značne umiernenejšia; tieto 2 spomenuté varianty sú síce stále orientované na výkon, ale ponúkajú viac vzpriamenú pozíciu. Vzhľadom na to, že pre premenu SCULTURY s ráfkovými brzdami na progresívnu verziu s kotúčovými brzdami boli potrebné len čiastočné úpravy rámu, majú obe verzie takmer identické hodnoty nameraných dát. Zdieľajú tak rovnako výbornú úroveň tuhosti hlavovej trubky aj oblasti stredového zloženia, ako aj komfort a aerodynamické vlastnosti. Čo ale bolo zmenené, je predlženie spodných vzpier zadnej stavby o 8 milimetrov. Dosiahol sa tak väčší priestor pre plášte a zároveň tým boli splnené požiadavky na rám pre zabezpečenie jeho kompatibility s kotúčovými brzdami Shimano. Potrebné boli aj úpravy prednej vidlice a zadného trojuholníka rámu pre zachovanie stability aj počas pôsobenia brzdných síl, ktoré sa vzhľadom na použitie kotúčových bŕzd prenášajú len na jednu stranu rámu.

TECHNOLÓGIE

Nová SCULTURA DISC prichádza s veľkým množstvom skvelých výhod najnovšej generácie modelu SCULTURA: výborná konkurencieschopná hmotnosť, lepšia ako je priemer na trhu, hodnoty komfortu medzi najlepšími v segmente a značne vylepšená aerodynamika v porovnaní s predchádzajúcou verziou, napríklad aj vďaka použitiu profilov trubiek „NACA Fastback“. A aby toho nebolo málo, nasledujúce vlastnosti robia z modelov SCULTURA DISC jedny z najlepších dostupných cestných bicyklov vybavených kotúčovými brzdami:

 • 12mm pevné osky (100 mm vpredu, 142 mm vzadu) so 160mm brzdovými kotúčmi na verziách rámov CF4 a CF2; dôvodom je, že neutrálna podpora UCI je vybavená aj kolesami práve podľa týchto „nových“ štandardov
 • pevné osky s technológiou „R.A.T“ („Rapid Axle Technology“) vpredu aj vzadu pre veľmi rýchlu výmenu kolies na CF4
 • brzdový strmeň štandardu „Flatmount“ vpredu aj vzadu pri CF4 aj CF2
  • výhody: väčšia voľnosť pri návrhu zadnej stavby, lepšie spojenie tela brzdy s povrchom rámu a priamejší prenos sily
 • výnimočne tuhá oblasť stredového zloženia štandardu BB386 alebo BB86 (CF4, CF2) so širokým miestom napojenia s ostatnými rámovými trubkami
 • všetky rámy je možné osadiť pneumatikami so šírkou až do 28 mm

Ďalšou výstavnou vlastnosťou všetkých karbónových modelov pri všetkých cenových úrovniach je náš vlastný chladič DISC-COOLER. Zatiaľ čo predné brzdy sú vďaka svojmu umiestneniu, kde sú vystavené neustálemu prúdeniu vzduchu, vždy dobre chladené, výkon zadnej brzdy získava výhodu z aktívneho manažmentu tepla. Vývojári MERIDA mali svoju vlastnú víziu, ako je možné túto vlastnosť realizovať a vyvinuli nové riešenie. Výsledný komponent je vytvorený z kovaného hliníka a je pripevnený tesne pod zadný brzdový strmeň. V tejto pozícii efektívne odvádza vzniknuté teplo cez CNC-opracované chladiace rebrá. Testy potvrdzujú, že počas štvorminútového brzdenia je teplota pri použití chladiča DISC COOLER znížená až o zhruba 35°C oproti brzdeniu bez chladiča (t.j. napr. počas dlhého zjazdu, viď obrázok nižšie)

OSTAŇTE V CHLADE

Zatiaľ čo špeciálna konštrukcia rámu SCULTURA DISC spolupracuje so širokými pneumatikami pre vyhladenie otrasov na nerovných povrchoch, nový chladič DISC-COOLER zaručuje konštantný brzdný výkon vďaka značnému odvodu tepla zo zadnej brzdy.

 

 

Geometria Scultura Disc