Nový Big.Trail 2017

PRIVÍTAJTE ŠIROKÉ KOLESÁ

NÁŠ VÝVOJOVÝ CIEĽ

Keď sme začali uvažovať o BIG.TRAILe, vždy sme dospeli k bodu, že našim hlavným cieľom musí byť vytvorenie hardtailu, pre ktorý bude zábava a bezpečnosť na trailoch na prvom mieste. Toto sú hlavné dôvody, prečo sa geometria, ako aj špecifikácie líšia od klasických hardtailov. Zvolená geometria a predná vidlica s 130mm odpružením dávajú bicyklu ozajstné zjazdové zameranie. BIG.TRAIL sa tak svojimi schopnosťami radí skôr medzi celoodpružené bicykle, ako medzi klasické cross-country hardtaily. Ďalším pozitívnym argumentom tejto novej kategórie je jednoduchosť a tým pádom aj vyššia životnosť. Rámy BIG.TRAIL majú zjavne robustnú, pritom však stále ľahkú konštrukciu. Hravosť geometrie v kombinácii s vhodne zvolenou výbavou zaujme najmä jazdcov požadujúcich nízkoúdržbový stroj, ktorý má neustály hlad po trailovom jazdení. Myšlienka opätovného predstavenia skutočného trailového hardtailu kolovala medzi členmi vývojového tímu MERIDA už dlhšiu dobu a teraz, vďaka uvedeniu nového rozmeru pneumatík 650B PLUS, nastal ten správny čas pre príchod modelu BIG.TRAIL na trh. Nový rozmer pneumatík PLUS ponúka extra trakciu a bezpečnosť na trailoch – oba aspekty, ktoré odzrkadľujú charakteristiky skôr celoodpruženého bicykla ako hardtailu. Práve preto nám bolo jasné, že nový trailový hardtail od MERIDY musí byť postavený na pneumatikách PLUS.

ZAMERANIE

Zameranie nášho nového BIG.TRAILu je zrejmé – jazda na trailoch! Svoje silné stránky BIG.TRAIL najlepšie predvedie na vašich lokálnych trailoch, pričom má všetky predpoklady stíhať aj vášmu celoodpruženému bicyklu. Náš nový trailový hardtail sa určite bude cítiť ako doma v čoraz viac pribúdajúcich „trail parkoch“, ako aj na flow-trailoch v bike parkoch.

HMOTNOSŤ, MATERIÁL A TUHOSŤ

LITE

Hmotnosť rámu: 1965 g +/-3 %  (vo veľkosti M)
Hmotnosti doplnkov rámu:
                Smart entry: 2x8 g
                Pätka: 16 g
                Pevná oska: 79 g
                Sedlová objímka: 20 g
                Chránič zadnej stavby: 6 g
                Chránič spodnej rámovej trubky: 15 g
CELKOVÁ HMOTNOSŤ: 2101 g

Aby mal bicykel čo najnižšiu výšku rámu v mieste jeho obkročenia, akú od trailového bicykla očakávate, použili sme hornú rámovú trubku tvarovanú technológiou hydroforming. Zaujímavým funkčným detailom je aj kovaná oblasť stredového zloženia rámov BIG.TRAIL s integrovanými montážnymi bodmi štandardu ISCG 05. Obvykle sú tieto úchyty ku rámu privarené dodatočnými zvarmi - čo však nevyzerá tak čisto, ako naše riešenie BIG.TRAILu.

ROZHRANIA

HLAVOVÉ ZLOŽENIE

+ semi integrované

PREDNÝ PREŠMYKOVAČ

+ len pre 1x prevodové systémy

VNÚTORNÉ VEDENIE KÁBLOV

+ Smart Entry
+ lanká vychádzajú z rámu pred stredovým zložením
+ rovnaký systém, ako je použitý aj na našich celoodpružených bicykloch

ZADNÉ KOLESO SO ŠTANDARDOM BOOST

30,9MM PRIEMER SEDLOVKY

+ v teleskopickej verzii ponúka vyššiu životnosť než 27.2mm
+ je menej náchylná na poškodenie

BB92 ŠTANDARD STREDOVÉHO ZLOŽENIA

MONTÁŽNE BODY ISCG 05

ZADNÁ BRZDA S POST MOUNT ROZHRANÍM/ 180MM KOTÚČ

MAXIMÁLNY ROZMER PLÁŠŤOV: 27,5 x 2,8”

GEOMETRIA

Dlhá, plochá a nízka. Tieto tri parametre najlepšie vystihujú geometriu nášho BIG.TRAILu. Geometria sa podobá viac na celoodpružený trailový bicykel, než na klasický hardtail. So 67,5° je uhol hlavovej trubky pre B+ bicykel veľmi agresívnym. Pre zachovanie hravosti sa nám podarilo zachovať veľmi krátku zadnú stavbu, s dĺžkou len 427,5 mm. Všetky veľkosti rámov sú vybavené predstavcom s dĺžkou 35 mm, ktorý výborne spolupracuje s dlhou rámovou trubkou.

VÝBER KOMPONENTOV MERIDA

RIADÍTKA MERIDA EXPERT

+ 760mm riadítka z hliníkovej zliatiny
+ hmotnosť 270 g
+ 20mm prevýšenie
+ priemer objímky 35 mm

RÁFIKY MERIDA EXPERT TP

+ 520 g 27,5”
+ vnútorná šírka: 35 mm
+ vhodné na bezdušové riešenie obutia
+ bezpätkový ráfik
+ osadené na modeloch BIG.TRAIL 800 & 600

 

 

 

 

 

 

Prehľad všetkých modelov v rade BIG.TRAIL aj s kompletnými špecifikáciami nájdete TU.

Geometria Big.Trail