ONE-FORTY 2018

ENDURO A TRAILOVÁ ZÁBAVA

Dnešné trailové bicykle sa stávajú viac a viac všestrannejšími, schopnejšími a zábavnejšími na jazdenie. Bicykel čo býval perfektným spoločníkom na celý deň strávený v sedle dokáže dnes súťažiť na najvyššej úrovni na najnáročnejších tratiach. ONE-TWENTY je jedným z najschopnejších bicyklov so stredným zdvihom ponuky MERIDA všetkých čias. Na druhej strane je enduro stroj ONE-SIXTY, predstavený v sezóne 2017, ktorý nielen že vyhral viacero testov a novinárskych ocenení, ale zároveň zmenil vnímanie značky MERIDA medzi jazdcami trail a enduro.

Po úspešnom uvedení ONE-TWENTY (ktoré predstavilo systém odpruženia Float Link) do portfólia MERIDA, nasledované enduro strojom ONE-SIXTY bolo len otázkou času, kedy sa vyplní medzera medzi týmito dvomi skvelými bicyklami. Privítajte preto nové ONE-FORTY – najnovší prírastok do našej ponuky celoodpružených bicyklov so systémom Float Link a perfektný bicykel na celý deň ak radi vyhľadávate výzvy na trailoch. Celkom nový ľahký hliníkový bicykel kombinuje najnovšie myšlienky konštrukcie, ktorej zdvih sa pocitovo javí omnoho väčší ako tomu naznačuje jeho hodnota 140 mm. Naša cenovo agresívne nastavená trailová zbraň je v teréne zdatnejšia ako ONE-TWENTY a obratnejšia ako ONE-SIXTY.

Dôležitým aspektom pre nás bolo, aby bol medzi modelmi ONE-FORTY a ONE-SIXTY citeľný rozdiel. Zámerom bolo dosiahnuť hravejší bicykel ako v prípade jeho väčšieho brata. Z tohto dôvodu sme skrátili rázvor kolies a zväčšili strmosť hlavovej trubky. Avšak stále sa nám podarilo zachovať atribúty modernej trailovej geometrie. Jazdec sedí viac „vnútri“ bicykla a všetky veľkosti rámov majú rovnako nastavený kokpit s krátkym predstavcom.

Pre zabránenie kontaktov kľúk alebo stredového zloženia s prekážkami počas jazdy pomedzi kamenisté úseky alebo náročné trailové úseky sme zámerne umiestnili stredové zloženie trochu vyššie – pretože veľmi nízko umiestnené ťažisko nestojí za to, aby ste prepadli cez riadítka v situáciách, keď kvôli nemu uviaznete medzi kameňmi alebo koreňmi. Stredové zloženie je ale aj tak stále dostatočne nízko, aby sa jazdec cítil perfektne umiestnený v „strede“ bicykla a aby mohol jazdiť v zákrutách tak sebavedome ako by ste očakávali.

SMART ENTRY

Lanká, bowdeny a brzdové hadičky sú uchytené v napnutom stave, aby sa predišlo ich klepotaniu počas jazdy v náročnom teréne. Všetky vstupy sa dajú vymeniť tak, aby bolo možné viesť Di2, hydraulické hadičky, brzdové hadičky, radiace lanká a pod.

ODPRUŽENIE FLOAT LINK

Spodný úchyt tlmiča sa pohybuje spolu so zadnou stavbou, vďaka čomu plynulo tlmí nerovnosti a pritom zachováva efektivitu pri pedálovaní. Naši konštruktéri vedia presne ovplyvniť pomer prepákovania a chod systému, vďaka čomu je systém „Float Link“ veľmi citlivý, dodáva výbornú podporu v strede zdvihu, pričom zdvih sa pocitovo javí viac než 140 mm, ako to naznačuje názov modelu.

MODERNÁ TRAILOVÁ GEOMETRIA

Geometria celkom nového ONE-FORTY je z veľkej časti ovplyvnená jeho väčším bratom ONE-SIXTY, kde napodobňuje jeho super krátku zadnú stavbu (spodné vzpery 435 mm) pre lepšiu obratnosť a hravosť na trailoch. Dlhý rám a nízke ťažisko v kombinácii s krátkym predstavcom a širokými riadítkami dodávajú bicyklu zábavou nabité a sebavedomie inšpirujúce ovládanie.

PRIESTOR PRE PNEUMATIKY

Nové ONE-FORTY má priestor v ráme pre pneumatiky až do šírky 2,6“, vďaka čomu je v ráme dosť miesta pre zvolenie tých správnych plášťov na zvolenú trasu. Extra široké pneumatiky poskytujú lepšiu priľnavosť a trakciu v drsnejších a náročnejších podkladoch, čo značne zlepšuje ovládateľnosť a zážitok z jazdy.

METRIC SHOCK / TRUNNION MOUNT

Nové tlmiče so štandardom Metric Shock dávajú našim konštruktérom pri návrhu rámu väčšiu flexibilitu, za čo vďačia ich menším rozmerom a súčasne väčšiemu zdvihu. V kombinácii s priemyselnými ložiskami v hornom úchyte tlmiča zvyšuje Trunnion Mount citlivosť pruženia a výkon pruženia sa tak dá perfektne nastaviť.

NAVRHNUTÉ PRE PREVODY 1 X

Moderné trailové bicykle sú najmä o jednoduchosti, odolnosti a efektívnosti a preto prevody 1x ponúkajú obrovský rozsah prevodov pri zachovaní jednoduchosti systému. Rámy špecificky navrhnuté pre systém 1x nám umožňujú zachovať krátku zadnú stavbu, čo zlepšuje obratnosť a hravosť bicykla. Perfektné pre dnešné náročné traily.